Android Cihazınızı Root Etmek İçin Basit Rehber [2020]

Android cihazları root etmek kulağa her ne kadar teknik ve karmaşık gelse de, eğer bu basit rehberinde anlatılanları takip ederseniz oldukça kolay olabilir. Detaylar içinde boğulmadan Android’inizi kolayca root etmek istiyorsanız değil mi? O zaman doğru yerdesiniz.

Size önce Android bir cihazı Root etmenin ne olduğunu anlatacağım, ardından bu işlemi neden yapmak isteyebileceğinizi belirteceğim ve en sonunda nihayet Android telefonunuzu mümkün olan en az sorun ile nasıl root edebileceğiniziadım adım göstereceğim. Root etme Android İşletim Sistemi kullanancep telefonları ve tabletlerde yapılabilir.

VIBER MESAJLARI OKU

Root etme nedir ve bunu neden bilmelisiniz?

Root etme teknik olarak bir telefonun İşletim Sistemi’ni uygulamalar ile yazılımlar için Root izni verecek şekilde adapte etmeyi ifade eder. Eğer bu tanım size pek bir karmaşık geldiyse, bilmeniz gereken tek şey küçük bir yazılım programını çalıştırarak, belirli uygulamaların telefonunuzda ya da Android cihazlarınızda rahatça çalışmasına izin verirsiniz.

Root etme, iPhone’daki Jailbreaking işlemine benzer ve eğer siz teknik dilden anlıyorsanız her türlü modifikasyonu yapmanızı sağlar. Birçok insan Root etme işlemini yapmaya ihtiyaç halinde, belirgin bir uygulamayı çalıştırmak için başvururlar.

Neden?

Belli uygulamalar ile yazılım programları, düzgün çalışabilmek için bahsi geçen Root iznine ihtiyaç duyarlar. Eğer siz de istediğiniz programı özgürce kurmak ve kullanmak istiyorsanız, o halde Android’inizi Root etmek gerekir.

Bu İnternet sitesi genel olarak farklı tipteki Casus Yazılımları ile ilgili bilgiler içeriyor ve eğer siz de bu programlardan alabildiğinizin en fazlasını almak istiyorsanız, bu durumda telefonunuzu Root etmeyi düşünmelisiniz. MobileSpy ve StealthGenie gibi programları kullanmak için telefonunuzu Root etmek gerekmez, ama bu programların bazı ileri özellikleri eğer cihazınızı Root etmezseniz çalışmaz. mSpy ile WhatsApp, Gmail takip ve Canlı Kontrol Paneli gibi özelliklerin tamamı, Root edilmiş bir telefona ihtiyaç duyar.

Belirttiğim gibi, birçok özelliğin çalışması için Root etmek gerek fakat benim tecrübelerime göre en iyi sonucu alabilmek için telefonunuzu Root etmelisiniz. Hem ayrıca korkuyu bir kez yendiniz mi gerisinin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz!

Root Etmenin Riskleri Nelerdir?

Eğer talimatları göz önünde bulundurur ve takip ederseniz, hiçbir riski yoktur. Root etmek, Android ilk piyasaya çıktığı zaman oldukça karmaşık bir prosedürdü ama zamanla daha da basitleşti ve modern Root Etme Uygulamaları, siz çok teknik biri olmasanız da artık güvenli ve kolayca kullanılabiliyorlar. Eğer talimatları takip ederseniz ve Yedek alırsanız, cihazınızı bozma ya da ona zarar verme gibi bir durumunuz olmaz. Hem Root etme tamamen geri alınabilir bir yöntemdir.

Başlamadan Önce

Android Telefonunuz ya da cihazınızdan bir Yedek alın. Bu adımı kesinlikle atlamayın.Böyleceverileriniz telefonunuzda güvenli bir şekilde tutulacaktır ama daha da önemlisi bu yedek, eğer Root etme sırasında işler yolunda gitmezse telefon işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi sağlayacaktır.

Telefonunuzdan nasıl yedek alacağınız tamamen size kalmış. Bazı telefonların, yedek almaya izin veren bilgisayar yazılım eklentileri bulunuyor, bazı kullanıcılar ise Google Sync kullanmayı tercih ediyorlar. Eğer halen karar veremediyseniz şu makaleyi inceleyin: Android Telefon Yedek Alma Rehberi.

Başlamadan önce telefonunuz şarjının tam olduğundan emin olun. Bu cidden önemli!root etmek

Son bir nokta; telefonunuzda USB hata ayıklayıcısı açın. USB Hata Ayıklayıcısı Devrede sekmesinin seçili olup olmadığını, telefonunuzda Ayarlar – Uygulamalar – Geliştirme sekmelerini takip ederek kontrol edin. Ayrıntılı bilgi için ekran görüntülerine bakabilirsiniz.

Root Etmek için Uygulama İndirmeleri

Bu rehberde size göstereceğimiz uygulama SuperOneClick olacak. Diğer bazı uygulamaları da denedim ama SuperOneClick en kolay kullanım olanağını sunuyor ve cep telefonları ile İşletim Sistemi versiyonları geniş bir yelpazede destekliyor. Deneyin eğer çalışmazsa başka birini daha denersiniz. Bilgisayarınıza SuperOneClick’i indirmek için linki tıklayın.

SuperOneClick’in alternatifleri ise EasyRoot, Unrevoked, Z4Root ve Universal And Root. İndirmek için programların isimlerini Google’da aratın.

Root Etmeye Başlıyoruz!

Telefonunuzun şarj tam, yedeğinizi aldınız, USB hata ayıklayıcı devrede ve SuperOneClick indirildi ve açıldı.

Telefonunuza takılı bir SD Kartı varsa, başlamadan önce onu telefonunuzdan çıkarın ya da kaldırın.

Şimdi telefonunuzu USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın ve diğer programlarının tamamının çalışmadığından emin olun. SuperOneClick.exe ikonuna iki kere tıklayın. Program açılacaktır. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakabilirsiniz.root2

 

Üzerinde Root yazan büyük butona tıklayın. Programın çalışması birkaç dakika sürecektir ve ilerleme sürdükçe aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi gösterilecektir. Programın çalışmasına zaman verin. Çalışırken biraz duraklayabilir.roo3

İşlem bittiği zaman Tamam uyarısı verecektir. İşte bu kadar! Android’iniz Root edildi. Ne kadar kolay olduğunu size söylemiştim!

Telefonunuzu kapatın ve sonra yeniden başlatın. Eğer her şey yolunda gittiyse telefonunuzda SuperUser adlı bir uygulama görüyor olmalısınız.

Daha sonra eğer Root’u etkisiz hale getirmek isterseniz, bunu yine SuperOneClick aracılığıyla yapabilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve Unroot Butonu’na basın.

Şimdi Ne Olacak?

Telefonunuzda SuperUser uygulaması yüklü iken artık ne zaman root etme gereksinimi duyan bir uygulama ya da yazılım indirseniz, SuperUser size İzin Verilsin Mi diye soracaktır.

VIBER MESAJLARI OKU

Bundan böyle artık istediğiniz her hangi bir uygulamayı kurabilir, Android telefonunuzu değiştirilebilir ve kişiselleştirebilir ve tabii ki de casus yazılım programlarından en üst seviyede faydalanabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *