Viber, Snapchat’e Rakip Olacak Wink Fotoğraf Paylaşım Uygulamasını Tanıttı [2020]

Viber WinkHenüz duymadıysanız Viber’ın bu popüler anında mesajlaşma ve ücretsiz arama uygulamasına güncellemeler getiren yeni bir sürümü var.

Güncelleme uygulamayı henüz yeni lanse edilen uygulamalardan biriyle daha uyumlu yapacak geliştirmelerle geliyor. Söylemeye bile gere yok, uygulamayı iOS cihazlarında kullananlar Rakuten’in -Viber’ı 0.9 milyar dolara satın alıp uygulamanın şu andaki sahibi olan şirket – paylaşmayı olduğu kadar kullanımı da kolaylaştıracak birkaç yeni değişiklik eklediğini öğrendiklerinde mutlu olacaktır.

Fark edeceğiniz ilk değişiklik tasarımda. Tanıtım ekranında eklenen geliştirmeler yeni kullanıcıların kolayca uygulamayla kaynaşmasına yardımcı oluyor. Grup sohbetleri de düşünülerek arayüz kullanıcıların grup üyelerinin zaten okuduğu mesajları görebilmesini sağlayacak şekilde değiştirildi. Kısacası yeni güncelleme grup sohbetlerine tıpkı Facebook Messenger ve WhatsApp’ta olana benzer okundu bildirimleri getirdi.

Viber’in iOS kullanıcıları için olan yeni versiyonu ayrıca bir media saklama özelliğiyle birlikte geliyor. Etkinleştirildiğinde fotoğraflar ve videolar gibi media dosyalarınızın uygulamada hangi süreyle depolanacağını belirlemenize yardım ediyor. Bu özellikle sınırlı depolama kapasitesi yüzünden iPhone’un 16 GB’lık modellerini kullananlar için güzel bir ekleme.

VIBER MESAJLARI OKU

Bu yeni araca ulaşmak için uygulamayı başlatın ve doğrudan Daha (More) sekmesine gidin. Media’ya dokunduktan sonra medianın depolanmasını istediğiniz önceden tanımlanmış zaman aralıklarını seçebileceğiniz Media’yı Tut’a (Keep Media) ulaşacaksınız. Zaman aralığı geçtiğinde depolanan dosyalar otomatik olarak silinecek.

Viber’ın yeni sürümü aynı zamanda henüz uygulamayı kullanmayanları davet etmek ve onları uygulamanın sunduğu hizmet hakkında bilgilendirmek için yenilenmiş bir menü getiriyor. Daha sekmesindeyken sadece “Viber’ı arkadaşlarınızla paylaşın” seçeğine dokunmanız yeterli.

Viber Wink Snapchat’e rakip olmak için duyuruldu

Dikkat çekici yeniliklerinden biri de ayrı bir uygulama olan Viber Wink uygulamasına gelen destek. Esasen bu Viber’ın Snapchat’ın pastasından pay almak için kullandığı yeni bir yöntem. Bu sohbet uygulamasını ana uygulamaya eklemek yerine kullanıcıların Snapchat’te olduğu gibi fotoğraf ve video alışverişinde bulunabileceği ayrı bir sürümü tercih etmiş. Mesajlar görüldükten hemen sonra otomatik olarak kayboluyor.

Beklendiği gibi yeni Viber Wink fotoğraf ya da video çekmeye, yazı eklemeye ve mesajın ne kadarlık bir süre için, 1 saniyeden sonsuza kadar, görünür olacağını belirlemeye izin veriyor. Uygulama ayrı bir deneyim öneriyor olduğunu düşünsek bile hâlâ hizmet verebilmek için Viber’a bağımlı. Böyle söylüyoruz çünkü sadece Viber kullanıcısı olan kişilerle fotoğraf paylaşabiliyorsunuz. Uygulama otomatik olarak fotoğrafları ve videoları paylaşmak için uygulamayı başlatmak isteyecek ve bunu yapmasına izin verdiğinizde belirlenen zaman için alıcı mesajı görecek, mesajsa daha sonra otomatik olarak kaybolacak.

Viber’in kendi kelimeleriyle söylersek, Wink “bir kere paylaşıldıktan sonra unutulacak” anları paylaşmak için mükemmel bir uygulama.

Viber’ın iOS için olan yeni sürümü en az v7.0 yüklü olan cihazlarla uyumluyken Viber Wink uygulaması yalnızca en az iOS 8.0 ile uyumlu.

Viber Wink özellikle ebeveynleri kaygılandırabilir

Viber Wink’in bu gönderildikten sonra kaybolan mesajlar, fotoğraflar ve videolar gönderme özelliği tıpkı Snapchat’in ortaya koyduğu bir sorunu tekrar gündeme getiriyor. Bu mesajlar gerçekten “bir kere paylaşıldıktan sonra unutulacak” mı? Sorunun cevabı tabii ki belirsiz. Mesajların gönderildiği kişiler her zaman ekran görüntüsü alarak, hatta başka bir cihazla mesajın geldiği cihazın ekranının fotoğrafını çekerek bunları saklayabilir.

Çocuklar başta olmak üzere genel olarak insanlar bu kaybolan mesajlaşma özelliğinin aldatıcı güvenliği içerisinde normalden daha dikkatsiz ve kaygısız hareket edebiliyorlar. Kendilerinin utandırıcı görsellerini paylaşabiliyor, yazmamaları gereken müstehcen ya da saldırgan mesajlar yazabiliyor, bu tarz mesajlara maruz kalabiliyorlar. Sevdiğiniz insanların böyle bir faaliyet içerisine girip girmediğini ve siber zorbalık ya da cinsel saldırı kurbanı olup olmadığını, sizinle paylaşmayı tercih etmiyorlarsa, ki isteyerek böyle bir faaliyet içerisine giriyorlarsa kesinlikle paylaşmayacaklardır, görmek Viber’ın bu yeni özellikleri yüzünden imkansız hâle geliyor.

viber takibine başlayın

Ama ilk olarak Snapchat’in yarattığı kaygıyı ortadan kaldırmak için kullandığımız mSpy‘ı Viber Wink için de rahatlıkla kullanabiliriz. mSpy’ı takip etmek istediğiniz cihaza yükledikten sonra ister Viber Wink, ister normal Viber üzerinden olsun gönderilip alınan bütün mesajların içeriğini internetteki kontrol paneliniz üzerinden takip edebileceksiniz. Fotoğraflar, videolar ve metin mesajları bir saniye içerisinde bile silinecek şekilde ayarlansa bile hiçbir şey sizin gözünüzden kaçmayacak ve artık endişe duymanız gerekmeyecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *