WhatsApp ve Viber Terör Aktivitelerinin Yürütüldüğü Yeni Araçlar Olabilir Mi? [2020]

WhatsApp ve ViberWhatsApp ve Viber gibi mobil mesajlaşma uygulamaları iletişim dünyasını tam anlamıyla kökten değiştirdi, mesaj alışverişine kadar her şeyi sıradan insanlar için fazlasıyla kolay hâle getirdi.

Sıradan insanlar bu gelişimin keyfini çıkarıyor olabilir ama bu uygulamaları geliştiren kişilerin peşini bırakmayan çok büyük bir problem var. Terörist grupların dünya genelindeki her zamanki gündelik işlerini yürütmek için bilgi iletiminin güvenli doğasından yararlanarak işe giriştikleri belirlenmişti. Emniyet birimleriyse bu çok iyi şifrelenmiş iletişimi kıramıyor, bu da terör örgütlerinin bu platformları daha mutlu bir şekilde kullanmalarına neden oluyor.

Paris’teki ve Mısır Sina Dağı üzerindeki Rus uçağındaki saldırılar ISIS tarafından düzenlenmişti ve en iyi şifrelemeye sahip uygulamalardan biri olan Telegram’ın kullanıldığı onaylandı. Aynı zamanda terör örgütlerinin iletişim kurmak ve görevlerini yerine getirmek için sıkı şifreleme protokolü sayesinde PlayStation 4’ü kolayca kullanabildiklerinin istihbaratı alınmıştı.

Telegram, WhatsApp ve Viber gibi güçlü şifreleme protokollerinin kullanıldığı uygulamalar hükümetlerin bu platformları kullanan saldırganları bulup takip etmesini zorlaştırıyor. WhatsApp 900 milyondan fazla kullanıcıya sahipken Viber 600 milyondan fazla kişiden oluşan bir kullanıcı kitlesi olmasıyla övünüyor. Bunlar günümüzde en çok kullanılan ve aynı zamanda en sağlam şifrelemeye sahip uygulamalar. Yetkililere göre geçen yılın sonlarında doğru WhatsApp’ın başlattığı uçtan uca şifreleme, gönderilen mesajların yalnızca gönderici ve alıcı tarafından deşifre edilebileceği anlamına geliyor.

viber takibine başlayın

Bu uygulamalar insanların iletişimde kalmaları için hiçbir maliyet çıkarmadıklarından bu her şeyi bahsettiğimiz örgüler için daha kolay bir hâle getiriyor.

Bu mesajlaşma uygulamalarında bir açık bulamadıklarından Amerika ve İngiltere gibi birkaç hükümeti konuşmalardaki güvenlik protokollerini zayıflatma konusunu tartışmaya zorlamıştır. Fakat onlara karşı yapılan bu hareketten etkilenen teknoloji şirketleri buna karşılar, bunu istemek herkesin kolayca platformdaki diğer kullanıcıların mesajlarına ve sohbetlerine erişim sağlama imkanı yaratacağı için bu yalnızca her şeyi daha kötü yapacaktır.

Telegram’ın diğer ikisiyle kıyaslandığında daha az sayıda kullanıcısı olduğu düşünülse bile 200 milyon civarındaki kullanıcı, uygulamanın sağlam şifreleme protokolü onu terör grupları için bir hedef hâline getirdi. Hatta daha az bilinen bir uygulama olması onlar için daha bile iyi.

WhatsApp uçtan uca şifrelemeyi duyurmadan önce bu platform üzerinden gönderilen bütün mesajlar şirketin yardımı olmadan deşifre edilebiliyordu. Ama artık bu şifreleme devrede, mesajların deşifre edilmesinin imkansıza yakın olduğunu bildikleri için de terör örgütleri bunun avantajından yararlanmaya başladılar.

viber takibine başlayın

Neden imkansıza yakın? Yani, sistemin nasıl çalıştığına dair muazzam bilgiye sahip biri girip aslında sohbetlerin ne hakkında olduğuna dair bilgiyle çıkabilecek bir yöntem geliştirebilir. Örneğin terörist faaliyetleri olmasa bile etrafınızdaki değer verdiğiniz kişilerin mesajlaşmalarını takip etmek için, piyasadaki en iyi casus uygulamalardan olan ama herkesin kolaylıkla kullanabileceği ve uygun bir fiyata sahip olan mSpy‘ı kullanabilirsiniz. Bu uygulama ile WhatsApp ve Viber gibi mesajlaşma uygulamalarındaki tüm bilgiye ulaşmanız mümkün. Yanızca popüler uygulamaların değil, güçlü bir şifreleme protokolüne sahip Telegram gibi diğer uygulamalardaki gönderilen ve alınan mesajların içeriğini okuyabilir, fotoğrafları ve videoları görüntüleyebilir, hatta kişilerde kimlerin kayıtlı olduğunu bile öğrenebilirsiniz. Yalnız mSpy gibi casus uygulamaların topladığı veriye internetten, cihaza dokunmadan oluşabiliyor olsanız da bu uygulamaları başta takip etmek istediğiniz cihaza birkaç dakika erişim sağlayarak yüklemeniz gerekiyor. Bunu da birkaç dakika içerisinde halledebiliyorsunuz.

Kısacası hiçbir uygulama %100 güvenli değil ve mutlaka faydalanılabilecek bazı boşluklar olmak zorunda. Ancak talihsiz olan şeyse bu terör örgütlerini araştırmakla görevli olanlar bu mesajları deşifre etmek için gerekli olan uzmanlığa sahip değilmiş gibi görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *