WhatsApp’ı Viber İçin Terk Etmenizi Sağlayacak 5 Neden [2020]

Geleneksel sesli aramalar ve SMS savunmaya çekilmişken WhatsApp tacı devralıyormuş gibi görünüyor.

Her gün WhatsApp’ın 1.2 milyar kullanıcısı birbirlerine on milyarlarca mesaj gönderiyorlar. Rakamlar şaşırtıcı. Hatta o kadar şaşırtıcı ki konu anında mesajlaşma uygulamaları olduğunda WhatsApp’ın bütün kozu elinde tuttuğunu bile düşündürtebilir. Ama durum öyle değil.

800 milyon kullanıcısıyla Viber, WhatsApp’ın en yakın rakibi; ayrıca giderek artan bir kullanıcı tabanına sahip. Ama her nasılsa Viber’in adı Türkiye’de zar zor duyuluyor.

Bu durum büyük ölçüde WhatsApp’ın daha önce çok daha fazla sayıda kullanıcıyı yakalamayı başarmasından kaynaklanıyor. Bu da aslında kullanıcıları WhatsApp kullanma ihtiyacı duymaya mahkum eden bir ağ etkisi yaratıyor. Sonuçta herkesin arkadaşı WhatsApp kullanıyor, değil mi?

Ama Viber’in özellik listesi WhatsApp’tan daha etkileyici olduğu için oyun henüz bitmiş değil. Daha fazla kişi Viber’i duyduğunda mesajlaşma servisini değiştirmenin faydalarını da daha fazla kişi görecek. Açıklamama izin verin.

Ama ilk olarak, lütfen aklınızdan çıkarmayın, Viber bu yazıyı yazmam için bana para ödemedi. Sadece Viber’in sunduğu hizmeti WhatsApp’tan çok daha fazla seviyorum.

Benzerlikler Var, Ama Sınırlı

WhatsApp ve Viber’in ikisi de mesajlaşma uygulaması olduğu için her iki uygulamanın özellikleri arasındaki benzerlik oldukça fazla. Örneğin her ikisi de:

 • Ücretsiz indirilebilir.

 • Uçtan uca şifreleme sunar.

 • 3G, 4G ve Wi-Fi üzerinde çalışır.

 • Android, iOS ve Windows akıllı telefonlarda çalışır.

 • Windows ve Mac masaüstü uygulamalarına sahiptir.

 • Anında mesajlaşma imkanı sağlar.

 • Diğer kullanıcıları sesli ve görüntülü aramayı sağlar.

 • Fotoğraf, ses ve video klipleri gönderme imkanı sunar.

 • Özel grup sohbetleri sağlar.

 • Google Asistan ve Siri ile çalışır.

Başka bir deyişle her ikisi de çok saygın birer mesajlaşma uygulaması. Kendilerinden beklenen her şeyi başarıyla yerine getiriyorlar. Ama her uygulamadan beklenen bu temel anında mesajlaşma özellikleri dışında Viber WhatsApp’a toz yutturacak başka bir yığın özelliğe sahip.

Bu özelliklere bir göz atın ve bize yorum bölümünde hangisinin en faydalı olduğunu düşündüğünüzü iletin.

 1. İnternetten Arama Özellikleri

Hem WhatsApp hem de Viber kullanıcıları hiçbir ücret ödemeden uygulamalar içerisinde bağlantı kurdukları kişileri arayabilir ve bu kişilere mesaj gönderebilirler. Ancak WhatsApp burada duruyor. Eğer WhatsApp kullanmayan birini aramak isterseniz ne yazık ki bunu yapamazsınız.

Viber’de durum böyle değil.

Viber, dünya genelinde mobil ve sabit hat numaralarını şaşırtıcı derecede düşük bir maliyetle aramanızı sağlayan Viber Out özelliğine sahip. Hesabınıza kredi kartı veya destekleyen diğer yöntemlerden biriyle bir miktar kredi yüklemeniz yeterli. Daha sonra istediğiniz gibi herkesi arayabilirsiniz. Hatta Viber kullanmasalar bile.

Doğal olarak bu aslında Viber’in Skype veya uluslararası arama yapmak için kullandığınız diğer bütün uygulamaların yerine geçebileceği anlamına geliyor.

  1. Masaüstü Erişimi

Evet, WhatsApp’ın Mac ve Windows masaüstü uygulaması var; ama bunlar sadece anında mesajlaşma özellikleri sunuyor. Eğer sesli arama yapmak isterseniz WhatsApp’ın mobil uygulamasını kullanmak zorundasınız.

Viber’in masaüstü uygulaması, diğer yandan, çok daha etkileyici.

Bu uygulamalarla her zamanki anında mesajlaşma özelliklerine erişebilirsiniz. Ama buna ek olarak diğer Viber kullanıcılarıyla sesli ve görüntülü iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca Viber Out’u kullanarak sabit hatları ve cep telefonlarını arayabilirsiniz. Ah, Viber’in bir Linux uygulaması da var!

  1. Genele Açık Hesaplar ve Sohbetler

Viber “dünyanın en kapsamlı iletişim deneyimi” olduğunu iddia ediyor. Bu iddiayı hayata geçirmek için genele açık hesaplara da ev sahipliği yapıyor. Bunlara uygulamanın altındaki Public (Genel) butonundan ulaşabilirsiniz.

Bu hesaplar genellikle markalar ve ünlüler tarafından kullanılıyor. Böylece Viber’deki takipçilerini çeşitli konular hakkında bilgilendirip onlarla etkileşime geçebiliyorlar. Aynı zamanda fotoğraf ve politika gibi ortak ilgi alanlarına sahip kişilerin toplandığı diğer gruplar da var.

Genele açık hesaplarla olan etkileşim hesap yöneticileri tarafından belirlenen ayarlara bağlı. Genellikle bunlar sadece Twitter gibi güncelleme akışı oluyor. Bazen genel sohbetler de düzenleniyor.

Çoğunlukla bu hesaplarla girebileceğiniz etkileşim paylaşımları “beğenmek” olacak. Bazı hesaplar buna ek olarak özel mesaj göndermenize izin veriyor.

  1. Gizli Sohbetler

Meraklı gözlerden gizlemek istediğiniz bir sohbetiniz varsa Viber bunu oldukça kolaylaştırıyor.

Tek yapmanız gereken sohbet ettiğiniz kişinin veya grubun adına tıklamak. Sohbet bilgisini ve ardından bu sohbeti gizleyi tıklayacaksınız. Şifre yerine geçecek bir PIN belirlemeniz istenecek. Bu sayede sohbeti sadece PIN’i bilen kullanıcılar okuyabilecek.

Bu hassas bilgileri gizli tutmayı sağlayan hızlı ve kolay bir yol. WhatsApp ise bu özelliği sunmuyor.

  1. Oyun

Eğer akıllı telefon oyunlarını seviyorsanız Viber’de sizin için küçük bir sürpriz var. Çok büyük bir şey değil; ama WhatsApp’ın sunmadığı diğer bir özellik.

Viber uygulaması içinde Viber listenizde kişilerle oynayabileceğiniz bir oyun listesi görebileceksiniz.

Bunlar uygulama içinde bulunan oyunlar değil, ama Viber tarafından yapılan ve hesabınıza bağlanan bu oyunlar sayesinde arkadaşlarınıza meydan okuyabilirsiniz. Hatta Viber kullanıcısı olmasanız bile bu oyunları oynayabilirsiniz.

Bu oyunlar arasında şunlar bulunuyor:

 • Candy Mania (Android / iOS)

 • World Poker Club (Android / iOS)

 • Defenders (Android / iOS)

 • Diamond Rush (Android / iOS)

Değiştirme Zamanı Mı?

Tek başına bu özellikler WhatsApp’tan Viber için vazgeçmenizi sağlamayacaktır. Aslında muhtemelen arkadaşlarınızın ve ailenizin kullandığı platforma bağlı kalacaksınız.

Ancak muhtemelen Viber’i denemek için cesaretlendirecek. Belki Skype için uygun bir alternatif olduğunu görürsünüz veya Viber’i WhatsApp ile beraber kullanmaya başlarsınız.

Her iki durumda da şu anda mevcut olan tek popüler mesajlaşma uygulamasının WhatsApp olmadığını bilmek önemli. Viber pek çok alternatiften sadece biri. Bana göreyse en iyisi.

Bu özellikler sizi Viber’e geçirmeye yeterli mi? Değilse hangi özellikleri WhatsApp’ın kendi platformunda sunduğunu görmek istersiniz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

Kaynak: http://www.makeuseof.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *